„Nebojte se, nic se vám nezlomí!"

Náš pan učitel Joseff Michálek. Fotografie použita se svolením www.squashhoromerice.cz
27.10.2013 | zkouknuto: 5643x | komentářů: 12

Tak tohle byla věta pana učitele mířená k mému uchu na první hodině jógy. V jaké pozici to ucho bylo, nevím. Poněvadž ani nevím, kde jsem měla ruce a kde nohy, natož hlavu.


Vážně chceš chodit na jógu? Ty, takové nervózní trdlo? zeptala se kamarádka, když jsem se jí svěřila s plánem začít se starat o tělo podle tisíce let starého receptu. Ono to nebylo myšleno zle; jsem totiž povahy neposedné a mám nutkání neustále popocházet i při čekání na dopravní prostředek. Poskakovat při aerobiku, to by ti šlo, ale jóga? nedala se ona pochybovačka. Je ti jasný, že budeš muset trčet v jedné pozici bůhví jak dlouho a žádná hudba ti k tomu ale fakt hrát nebude?

Pche. Když dokážu každé ráno pět minut posedět při meditaci, proč bych nedokázala pět minut stát na jedné noze? No, jenomže ta lekce trvá minut devadesát, opáčila kamarádka a já začala pochybovat.

Abyste rozuměli, milí čtenáři. Zas tak moc jsem se nebála. Jako holčička jsem chodila na balet a od těch dob mi některé klouby zůstaly pěkně poddajné. Zdůrazňuji, některé klouby. Na józe totiž přijdete na to, že jich můžete pocítěním zpřítomnit mnohem víc, než jste si dosud mysleli.

Jestli jsem se něčeho obávala, tak toho, že se nevydržím nehýbat. Že se budu nudit. Že se mi čokoládové dorty se šlehačkou začnou usazovat i na chodidlech, místo abych je shazovala potutvorným cvičením. Rozpočet na sportovní aktivity bude kurzem jógy vyčerpán a mně zbyde akorát tak na poskakování někde po lese.

Do tělocvičny jsem tedy napochodovala s pocity smíšenými... abych se hodinu a půl poté vracela naprosto ohromená. Protažená, nabitá energií a lehoučká jako motýl, kterého nebolí v kříži, na což si poslední dobou často stěžoval.

Na první lekci jste jak v Jiříkově vidění. Všechno je jinak. Dýcháte i vydechujete nosem. Jste nuceni stát rovně s palci u sebe - patami od sebe jako klauni. Namísto vzpřímeného držení se kroutíte jak paragraf a jste dáváni za špatný příklad ostatním cvičencům. Udělejte tu holubičku ještě jednou, dloubne vás do boku prst pana učitele. Stihnete se zatvářit polichoceně, aby do vás píchl znova a pronesl na celou tělocvičnu: Podívejte se, jak je ta paní zkroucená! Při poloze na zádech s tváří snažící se dotknout podložky si řeknete, nu, to by mi snad šlo. V tom se na vás snese váha učitelovy dlaně, tvář vám vmáčkne do podlahy jako těsto do formičky a vyřkne bájnou větu Nebojte se, nic se vám nezlomí!

Má pravdu. Ono se to opravdu nezlomí, ono se to řádně protáhne. Panu učiteli je skoro sedmdesát a je neskutečně motivujícím živlem; vypadá o dvacet let mladší. Tancuje mezi partou paragrafů jako mladík, zatímco vy se dusíte, protože jste zapomněli na to nejdůležitější - svůj dech.

Ale máte radost, protože se vám dostává lekce o netušených možnostech těla, které se fakt! projeví už na první hodině. A co teprve na druhé, páté a desáté...

Prosím? Já že tu psala o obavě ze strnulosti jógového cvičení? Máte na mysli ten mýtus???


Komentujte něžně

Myslím, že budu mluvit za všechny učitele jógy. Děkuji za krásný, upřímný, vtipný a motivující článek. Pravda, pravda.

Michaela Klímová | 4.11.2013 17:25 Citovat »
"Myslím, že budu mluvit za všechny učitele jógy. Děkuji za krásný, upřímný, vtipný a motivující článek. Pravda, pravda."

A já děkuji Vám. Víte, že jsem se docela bála, jestli pana učitele nějak neurazím... Naštěstí ne :-) Člověku ta písmenka od ruky lítají, že je někdy těžko stíhá. Každopádně se moje setkání s jógou dá nazvat životním, jakkoli pateticky to zní; navíc jsem teprve na začátku.

Pavlína Žipková | 4.11.2013 17:48 Citovat »

Souhlasím s tím, co již bylo řečeno. Mnoho lidí se dlouho odhodlává na jógu přijít, mají nejrůznější obavy. Tento vtipný a optimistický článek je dobrou motivací udělat první krok, zkusit si zážitek s jógou. A jako učitelka jógy mohu potvrdit, že většina lidiček pak nastoupí tu krásnou cestu jógy.

Eva Hladílková | 5.11.2013 23:40 Citovat »

Přišel mi na mejl kontak na tento článek, tak jsem si početla. Obdivuhodně nakladená slova, velmi zábavné.

Avšak realita tohoto prastarého východního učení je někde jinde. Zajímalo by mě ale docela jméno učitele jógy, který zasahuje do pohybových dispozic cvičenců- začátečníků takovou hrubou formou verbálně i fyzicky. Bohužel ani jeho vysoký věk ho neomlouvá.

Hanka Picková | 5.11.2013 23:48 Citovat »
"Přišel mi na mejl kontak na tento článek, tak jsem si početla. Obdivuhodně nakladená slova, velmi zábavné. Avšak realita tohoto prastarého východního učení je někde jinde. Zajímalo by mě ale docela jméno učitele jógy, který zasahuje do pohybových dispozic cvičenců- začátečníků takovou hrubou formou verbálně i fyzicky. Bohužel ani jeho vysoký věk ho neomlouvá."

Ne ne, hrubý on rozhodně není. Spíš jsem se snažila vyjádřit momenty překvapení; nikdy dřív se mi nestalo, že by mě někdo takhle pečlivě opravoval. A že je to potřeba i na jiných druzích cvičení. Každopádně "jiné druhy" už nepotřebuju. :-)

Pavlína Žipková | 6.11.2013 00:00 Citovat »
"Souhlasím s tím, co již bylo řečeno. Mnoho lidí se dlouho odhodlává na jógu přijít, mají nejrůznější obavy. Tento vtipný a optimistický článek je dobrou motivací udělat první krok, zkusit si zážitek s jógou. A jako učitelka jógy mohu potvrdit, že většina lidiček pak nastoupí tu krásnou cestu jógy."

Máte pravdu, já se odhodlávala pár let. Ale nikdy není pozdě začít. Děkuji!

Pavlína Žipková | 6.11.2013 00:02 Citovat »

Učitele jógy by jen tak něco urazit nemělo. Spíše zpětná vazba :) Jen tak mimochodem, moje úžasná učitelka jógy Jenny Beeken celkem slušně zasahovala do mých pohybových dispozic a jsem jí za to dodnes vděčná. Byl to pro mě neopakovatelný zážitek. Zjistila jsem, že omezení je pouze v mé hlavě. Dodnes mi tohle zjištění pomáhá na cestě životem.

Michaela Klímová | 6.11.2013 09:33 Citovat »

Děkuji, velmi trefné!

Romana Krásná | 7.11.2013 14:55 Citovat »
"Přišel mi na mejl kontak na tento článek, tak jsem si početla. Obdivuhodně nakladená slova, velmi zábavné. Avšak realita tohoto prastarého východního učení je někde jinde. Zajímalo by mě ale docela jméno učitele jógy, který zasahuje do pohybových dispozic cvičenců- začátečníků takovou hrubou formou verbálně i fyzicky. Bohužel ani jeho vysoký věk ho neomlouvá."

Náš jogín se jmenuje Joseff Michálek a je to velký solitér a originál. Více o něm najdete třeba tady

http://www.squashhoromerice.cz/joga/

cvičíme s ním u nás ve squashi v Horoměřicích už třetí rok. Začínali jsme úterní dopolední lekcí, potom jsme přidali středeční dopolední (obě jsou s hlídáním dětí) a teď jsme zařadili nově středeční večerní hodinu.

Přidejte se.

Martina Pekárková | 7.11.2013 17:04 Citovat »

Ahoj všem jogínům, tohle je moc krásnej článek. Ale jen taková malá potrhlá připomínka: V západním světě se "jógou" označuje "hatha joga", která je jen malou součástí všech ostatních a které se tak trochu všechny prolínají (a jsou více o duchovnu a hledání smyslu života). Škoda, že se tento překlep docela zaběhl. Ale to všichni co to mají vědět už ví.

Tak vzhůru do cvičení.

Jitka | 12.11.2013 23:50 Citovat »
"Ahoj všem jogínům, tohle je moc krásnej článek. Ale jen taková malá potrhlá připomínka: V západním světě se "jógou" označuje "hatha joga", která je jen malou součástí všech ostatních a které se tak trochu všechny prolínají (a jsou více o duchovnu a hledání smyslu života). Škoda, že se tento překlep docela zaběhl. Ale to všichni co to mají vědět už ví. Tak vzhůru do cvičení."

Člověk se má pořád co učit, děkuju! S panem Michálkem "provozujeme" vipassanu. Další zajímavé zjištění, jeden by neřekl, jak mělce dýchá, když si neuvědomuje svůj dech.

Pavlína Žipková | 13.11.2013 08:32 Citovat »

Ano, souhlasím. Pod pojmem jóga vnímám tzv.jógu integrální. Děkuji za tu poznámku-doplnění. Je dobré zde připomenout, že jóga je cesta působící na celého člověka a všechna jeho těla, nejen na tělo fyzické. V tom spatřuji její jedinečnost a krásu.

Eva Hladílková | 13.11.2013 10:22 Citovat »
Komentovat
 
 

Témata a rémata

Nejvíc vás zajímá

Slovo moudrých

Když se rákos chvěje na hladinou a ryby právě neberou, napadají mě někdy komáři a někdy myšlenky.

FUNDA, Otakar Antoň: Když se rákos chvěje nad hladinou. Praha : Nakladatelství Karolinum, 2009. (str. 9)